Tereza Horáková

Jak vybrat doménu a hosting pro svůj web

Každý web ke svému fungování potřebuje svou doménu a hostingJaký je v nich rozdíl a proč se bez nich žádný web neobejde?

Doména

Co to vlastně je?

Doména je unikátní adresa, kterou uživatel zadá do adresního řádku, aby se na váš web dostal. Pokud by domény neexistovaly, museli byste do vyhledávače vkládat přímo IP adresu, což je několik čísel oddělených tečkami, které si běžný uživatel nemá šanci zapamatovat.

Představte si, že chcete k sobě domů pozvat návštěvu, která u vás ještě nikdy nebyla. Aby trefila, potřebuje adresu vašeho domu. Můžete mu však dát i GPS souřadnice. Co si podle vás zapamatuje snadněji, pokud si nic nemůže zapsat?
Stejně tak je to i s doménou.

  • IP adresa: 104.21.45.202
  • Doména: innoit.cz

web INNOIT - INNOIT

 

 

Výběr vlastní domény

Nejprve je tedy nutné zjistit, zda je doména volná.

Požadované jméno lze zadat do vyhledávače u správce databáze cz.nic (pro CZ domény) nebo whois.com, kde se zobrazí veškeré informace o dané doméně. To samé lze provést i u poskytovatele domény (Forpsi, Active 24, aj.), kde je 1. krokem při registraci ověření dostupnosti domény.

Jak má doménové jméno vypadat?

  • Doménové jméno může obsahovat pouze znaky a-z, pomlčku a číslice.
  • Mělo by být dobře zapamatovatelné a co nejkratší.
  • Každá doména musí být unikátní. Doménové jméno, které již existuje, nelze znovu zaregistrovat.
  • Za používání domény se platí registrátorovi domény pravidelné (zpravidla roční) poplatky v řádu několika set korun.
  • Zvažte, zda chcete stránky pouze pro český trh nebo budete chtít expandovat do zahraničí. V tomto případě se místo TLD (doména nejvyššího řádu - laicky koncovka) .cz nabízí .com.

Pokud například prodáváte tulipány a chcete si založit e-shop, je vhodné zvolit jako jednoduše zapamatovatelné doménové jméno tulipany.cz. Stejný nápad však mohl mít už někdo před vámi.

Pokud je již doména obsazená

  • Můžete se pokusit kontaktovat majitele domény s nabídkou na její odkoupení. Může se stát, že ji již nechce používat a rád vám ji prodá.
  • Je potřeba vymyslet jiné jméno. Ideálně takové, které si zákazníci nespletou s vaší konkurencí.

Proč se za doménu platí?

  • Platbou si rezervujete doménu pouze pro sebe. Využívat ji můžete pouze vy a nikdo jiný.
  • Pokud doména expiruje (nezaplatíte ji v daném termínu), může si ji rezervovat kdokoliv jiný a vy o stránky přijdete.
 

 

Hosting

Aby vaše stránky mohly fungovat, potřebují mít na internetu vlastní prostor.

Pokud se opět vrátíme k přirovnání s návštěvou, hosting je v podstatě to samé jako parcela pro váš dům. Dům sám o sobě existovat nemůže. Vždy potřebujete místo, na kterém jej postavíte. Pokud nemáte pozemek vlastní a nechcete si ho koupit, je nutné si ho pronajmout.

Poskytovatel webhostingu vám tedy pronajme část svého serveru, který je 24 hodin denně připojený k internetovému připojení, 
a vaše stránky tak mohou být online i když nemáte server vlastní.

 

Šetřit za každou cenu se nevyplácí.

Na výběru parametrů vašeho hostingu závisí úspěch celého vašeho webu. Existují samozřejmě i hostingy zdarma, ale ty disponují velmi omezenými funkcemi a postupem času budete nuceni zaplatit nemalé prostředky za přenos dat a prostor.

Pokud se rozhodnete provozovat e-shop se stovkami produktů, zaplatíte si pouze nejlevnější možný hosting a váš web bude pomalý, odradíte mnoho zákazníků od nákupu. Zvažte proto raději předem, zda se vám úspora v řádu stovek korun opravdu vyplatí.

Pokud už takovou situaci řešíte, nezoufejte. Naštěstí je vždy možné navýšit tarif a zajistit si tak bezproblémové fungování svých stránek.

Jak vybrat správný webhosting

S výběrem hostingu už je to o něco složitější než s doménou. Pro každý web jsou nároky trochu jiné, protože vždy je třeba vycházet z toho, na co je web zaměřen a jaký účel má plnit. Záleží na mnoha faktorech, od kterých se poté odvíjí i jeho celková cena. Webhosting se stejně jako domény platí většinou ročně a jeho cena může vyšplhat až k několika tisícům korun.

 

Velikost prostoru pro web
Velikost prostoru pro e-maily
Kapacita přenosu dat (traffic)
Úroveň zabezpečení
Zálohování
Redakční systém
Podpora programovacích jazyků
Technická podpora
Administrace

Velikost prostoru
pro web

Každý web je jiný a jinak velký.

Budete si psát blog, zakládáte e-shop nebo budujete firemní infrastrukturu? Pro opravdu velké e-shopy a weby je možné mít prostor neomezený. Pro microsite je zase možné prostor omezit.

Velikost prostoru
pro e-maily

I e-mailové schránky potřebují svůj prostor.

Někdy bývá kromě celkové velikosti omezen i konkrétní počet e-mailových adres.

Kapacita přenosu
dat (traffic)

Aby váš web zvládl i opravdu vysokou návštěvnost.

Kapacita přenosu dat ovlivní, zda váš web vydrží i opravdu velký počet návštěvníků nebo bude přetížený a nefunkční. Zaměřte se tedy na datové limity, které poskytovatel nabízí.

Úroveň zabezpečení
K zabezpečení HTTPS přes SSL je třeba certifikát, tedy šifrovací mechanismus a jeho klíče.

Použitím HTTPS nejenom zabezpečíte svoji webovou aplikaci, ale můžete si i přilepšit ve výsledcích vyhledávačů. Přístup ke všem nástrojům pro správu a službám by měl být samozřejmostí prostřednictvím šifrovaných protokolů (HTTPS, SFTP/SCP, SSH, POP3, IMAPS a dalších), stejně jako ochrana DNS technologií.

Zálohování
Mějte svá data v bezpečí za všech okolností.

Chtějte, aby byla vaše data uložena na značkových serverech, ideálně v několika na sobě nezávislých datových centrech. Díky tomu budou vaše údaje v bezpečí a nebudete se muset obávat výpadku v případě selhání některého z úložišť.

Redakční systém
V rámci hostingu můžete mít i redakční systém, ve kterém budete stránky vytvářet (WordPress, Joomla..) a editovat i bez znalosti kódování.

Za jádro redakčního systému obvykle nic neplatíte, další doplňky bývají také zdarma nebo jsou poměrně levné. Pro redakční systém existuje řada předpřipravených HTML šablon, témat, modulů a rozšíření, které umožňují si redakční systém značně přizpůsobit. Jako všechna hotová řešení má samozřejmě i své nevýhody. Více jsme psali v článku Proč investovat do e-shopu na míru.

Podpora programovacích jazyků
Většina oblíbených redakčních systémů jako například Wordpress funguje výhradně se skriptem PHP.

Podpora skriptovacích jazyků (PHP, ASP...), jejich verzí a databází (MySQL, MS SQL...) není automatická. Ujistěte se, že vámi zvolený balíček podporuje vše, co potřebujete pro tvorbu kvalitního webu nebo e-shopu.

Technická podpora
Problém se může objevit kdykoliv.

Technická podpora by měla být zajištěna poskytovatelem hostingu nonstop a ideálně v českém jazyce, abyste mohli jakýkoliv problém vždy vyřešit. V některých případech není technická podpora v základním balíčku hostingu a musíte ji platit zvlášť.

Administrace
Ujistěte se, že kvůli každé drobnosti nebudete muset kontaktovat podporu hostingu.

Webová administrace hostingových služeb by vám měla umožňit jednoduchou základní i pokročilou správu účtů.

 
 

 

Shrnutí

Ještě před samotnou tvorbou webu vás čeká několik důležitých rozhodnutí.

  • Vytvořte si doménové jméno, které bude unikátní a snadno zapamatovatelné.

Volba domény a hostingu je klíčová pro budoucí fungování celého webu.

Pokud chcete spustit web, nemusíte mít vlastní servery, stačí vybrat dobrého poskytovatele webhostingu, který se o vše postará za vás.
Zvolte takového poskytovatele, který garantuje:

  • pravidelné zálohování
  • bezpečnost
  • dostupnost stránek
  • nonstop technickou podporu

Pamatujte, že nejnižší cena neznamená vždy nejlepší nabídku.

 

Zdá se vám to příliš složité?

Ztrácíte se ve všech těch IT pojmech?

S výběrem domény i hostingu vám rádi pomůžeme.

Kontaktujte nás >

Jsme tu pro vás!

 

Zdroje:

www.forpsi.cz
www.cznic.cz
www.rascasone.com
www.active24.cz
www.rychlost.cz
www.wedos.cz