Canvu, tedy jednoduchý grafický editor s intuitivním ovládáním již jistě každý zná. Většina z nás už si ji alespoň jednou i vyzkoušela na vlastních projektech.
Jak je to ale s Canvou ve skutečnosti?
- Je opravdu tak skvělá, jak se tváří?
- Nahradí klasické grafické programy?
- A co grafici - slovy klasika “ti nebudou mít co žrát”?
Kouzlo Canvy spočívá v tom, že i lidé bez grafických zkušeností mohou s její pomocí vytvářet vizuálně atraktivní materiály.
Na první pohled se jeví jako dokonalý nástroj,
který tu dlouhá léta chyběl.
A co na ten druhý?
Výhody Canvy:
- Intuitivní ovládání:
Canva je navržena tak, aby ji mohl používat kdokoliv, bez ohledu na jeho grafické znalosti.
- Široká škála šablon:
Uživatelé si mohou vybrat z tisíců šablon, připravených pro různé účely.
- Bohatá knihovna prvků:
Canva nabízí rozsáhlou sbírku obrázků, ikon, písem a dalších prvků, které lze v návrzích použít.
- Snadná sdílení a spolupráce:
Uživatelé mohou své návrhy snadno sdílet s ostatními a spolupracovat na nich v reálném čase.
- Dostupnost:
Canva je k dispozici online, takže k ní máte přístup z jakéhokoli zařízení s internetovým připojením.
Nevýhody Canvy:
- Omezené možnosti úprav:
V porovnání s profesionálními grafickými programy, jako je Adobe Photoshop nebo Illustrator, nabízí Canva omezené možnosti úprav a manipulace s grafikou.
- Kvalita šablon:
Některé šablony mohou vypadat amatérsky a neprofesionálně.
- Závislost na internetu:
Pro používání Canvy je nutné internetové připojení.
- Není vhodná pro komplexní projekty:
Pro velmi složité a náročné grafické projekty nemusí být Canva ideální volbou.
- Tiskové výstupy:
Pro potřeby kvalitního tisku postrádá Canva možnost nastavení spadávky, ořezových značek a dalších důležitých parametrů.
INNOgrafik Martin:
“Mě ve výsledku Canva tolik nevadí. Převzala takové ty word specialisty a dala jim do ruky alespoň nějaké nástroje, aby to nevypadalo tak hrozně. Každopádně nechat si Canvu jako hlavní nástroj pro navrhování grafiky ve firmě má spoustu problémů.”
"Grafikem" nyní může být téměř každý
Na pár kliknutí lze pomocí prvků z knihovny vytvořit působivý grafický návrh. Lze použít dokonce celé předpřipravené šablony a jen přepsat text. Většina šablon umožňuje posouvání a odebírání jednotlivých prvků. Můžete také přidávat obrázky, ikony, fonty a tvary, které je možné dále libovolně kombinovat a upravovat. Zní to téměř jako pohádka, kterak se Jeníček s Mařenkou díky Canvě profesionálními grafiky stali...
Kde je háček?
I jednoduchá prezentace nebo banner má spoustu náležitostí, které grafik dodržuje a laik o nich pochopitelně většinou neví.
Výsledek tedy nemusí být profesionální, i když původní návrh udělá profík. Stejně tak nemusí být výstupy dobré, i když zvolíte nějaký hezký preset.
Amatérský tvůrce si neuvědomí drobné rozdíly, na kterých stojí kvalitní design nebo konkrétní brand, publikuje pak nesprávně zpracovaný vizuál a to může mít svoje následky, například v negativním vnímání brandu zákazníky.
Grafické vzdělání tu zkrátka není pro nic za nic. Je mnoho náležitostí, které musí dobrý grafik znát a umět používat, aby byl výsledek opravdu skvělý.
- roky se učí ovládat kompoziční principy
- studuje barevná schémata a psychologické působení barev na člověka
- má dokonalou znalost typografie, včetně výběru fontů, jejich kombinování a formátování textu
- rozumí designovým principům a náležitostem
- ovládá grafické programy i s ohledem na výstup potřebný k tisku
- neustále sleduje grafické trendy a zdokonaluje se
A výsledek?
S přihlédnutím ke všem pro a proti může být Canva skvělým pomocníkem pro všechny. Laikům, kteří se zuby nehty snažili z klasických office programů vyčarovat kloudnou prezentaci se dostalo obrovské pomoci. Nyní mají k dispozici online nástroj s mnoha možnostmi využití. I v neplacené verzi zvládnou s trochou grafického cítění vytvořit slušné grafické výstupy.
Pozor! Canva neslouží jako fotobanka
Pro tvorbu grafických materiálů je zde fotobanka k dispozici. Má to ale háček. Fotografie, které takto použijete, musí být součástí výsledné grafiky. To znamená, že je nutné použít další grafický prvek či text. Nelze tedy (v souladu s pravidly licence) stáhnout pouze fotografii samotnou. Pro tyto případy je dokonce někdy zablokovaná možnost stahování.
Shrnutí
Canva je skvělý nástroj pro laiky, kteří potřebují rychle a snadno vytvořit vizuálně atraktivní materiály. Pro grafiky může být spíše doplňkovým nástrojem, který jim urychlí některé úkoly, ale nenahradí jejich odbornost. Jako u všech aplikací se ani Canvě nevyhnula monetizace, a proto je v neplacené verzi pouze omezené množství možností.
Nevíte si rady s vizuální identitou firmy?
Nezoufejte a nechte to na nás.
Kontaktujte nás
Náš grafický tým se postará o to, aby vaše firma zazářila.